football360 logo

پیروزی لاروخا پس از 4 ماه، بدون انریکه؛ پای پیرمردها در دام اژدها

06 فروردین 1402 ساعت 01:5211 نظر
اسپانیا، سوئیس و اسکاتلند با پیروزی مقابل رقبا، فاتحان بزرگ شب سوم مقدماتی یورو 2024 بودند.
به گزارش فوتبال 360، شب سوم از هفته نخست بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا 2024، بامداد یکشنبه به پایان رسید و درحالی که اسپانیا از سد نروژ بدون ارلینگ هالند گذشت، کرواسی موفق نشد پیروزی مقابل ولز را حفظ کند و اسکاتلند، سوئیس و ترکیه پیروزی‌های مهمی به دست آوردند.
اسپانیای تحت هدایت دلا فوئنته اولین بازی را مقتدرانه پیروز شد تا سرمربی جدید این تیم نشان دهد همچون سرمربی سابق اسپانیا، راه بازی گرفتن از ستارگان جوان در کنار باتجربه‌ها را از بر است و لاروخا را به درخشش در جام ملت‌های اروپا پس از یک دهه امیدوار کند. اسپانیا که آخرین بار در جام‌جهانی و بازی مقابل کاستاریکا را با نتیجه شگفت‌انگیز 7 بر صفر پیروز شده بود، پس از آن هرگز طعم برتری را نچشید و مقابل رقبایی که کمتر کسی فکرش را می‌کرد در 3 بازی پایانی‌اش در جام‌جهانی متوقف و مغلوب شد. دلا فوئنته که نخستین بازی ماتادورها پس از جام‌جهانی را رهبری می‌کرد، نمی‌خواست ادامه دهنده این روند باشد.
رکورد منفی تکرار نشد
اسپانیا که آخرین بار ژوئن 1982 در 4 بازی متوالی پیروزی کسب نکرده بود، روند عدم تجربه پیروزی در ماه‌های اخیر را روی عدد 3 متوقف کرد و با 3 گل نروژ را شکست داد. گل نخست لاروخا را دنی اولمو روی پاس الکس بالده به ثمر رساند و درحالی که اسپانیای میزبان تیم برتر میدان بود و شانس‌های گلزنی دیگری هم به وجود آورد، دلا فوئنته دقیقه 81 خوسه‌لو را به میدان آورد و این بازیکن باتجربه تا پیش از دقیقه 85، عدد روی اسکوربورد مقابل نام اسپانیا را به 3 افزایش داد.
ماتادورها با همین نتیجه فاتح بزرگ شب سوم لقب گرفتند و موفق شدند 32 از 33 بازی اخیرشان در مقدماتی جام ملت‌های اروپا را با پیروزی پشت سر بگذارند. آخرین شکست اسپانیا در این مسابقات به مقدماتی یورو 2004 و قبول شکست مقابل یونان باز می‌گردد.
مزد اعتماد به شاگردان ژاوی
الخاندرو بالده  هنوز 20 ساله نشده. او پاس گل نخست تیمش را برای اولمو ارسال کرد و  با 19 سال و 158 روز سن، تبدیل به سومین بازیکن تاریخ فوتبال اسپانیا در 20 سال اخیر شد که هنوز 20 ساله نشده و در جریان یک دیدار رسمی، پاس گل ارسال می‌کند. پیش از این، سسک فابرگاس (19 سال و 125 روز مقابل ایرلند شمالی در سال 2006) و پدری (19 سال و 126 روز مقابل کوزوو در سال 2021) موفق به انجام این کار شده بودند.
دنی اولمو با این گل، تبدیل به سومین بازیکن اسپانیا با بیشترین تاثیر مستقیم روی گل‌های تیم ملی از آگوست 2019 پس از آلوارو موراتا (14 گل و 3 پاس گل) و فران تورس (15 گل و یک پاس گل) شد. این ششمین گل مهاجم جوان اسپانیا بود و او موفق شده در 4 سال اخیر، 5 پاس گل برای هم‌تیمی‌ها ارسال کند.
خوسه‌لو، ستاره‌ای که دیر درخشید
مهاجم باتجربه که با پیراهن اسپانیول در فصل جاری لالیگا، در 22 بازی 12 گل به ثمر رسانده و یک روز بیشتر به تولد 33 سالگی‌اش نمانده، مسن‌ترین گلزن اسپانیا با 32 سال و 363 روز سن پس از جام‌جهانی 2006 نام گرفت. او همچنین 147 ثانیه پس از ورود به میدان گلزنی کرد و چند ثانیه بعد گل دومش را به ثمر رساند تا تبدیل به نخستین بازیکن تیم ملی اسپانیا پس از جام‌جهانی 2006 شود که به‌عنوان یار تعویضی به میدان آمده و در نخستین بازی ملی‌اش برای این تیم، ۲ گل می‌زند.
دشت یک امتیاز در اشپلیت
در دیگر دیدار، کرواسی میزبان ولز بود و درحالی که شاگردان زلاتکو دالیچ بازی خوبی از خود در خانه به نمایش گذاشتند و باعث شدند دنی وارد 7 مهار تاثیرگذار از خود روی دروازه ولز به ثبت برساند در نیمه نخست توسط کراماریچ از حریف پیش افتادند. این تیم  در دقایق پایانی، اسیر بازی واکنش‌گرای ولز شده و  کمتر از 60 ثانیه به پایان دیدار روی اولین شوت در چارچوب ولز دروازه‌اش را باز شده دیده و 2 امتیاز حساس خانگی را مقابل ولز بدون گرت بیل از دست داد.
تعویض طلایی راب پیج در این دیدار، نیتان برودهد بود‌ او در نیمه دوم وارد زمین شد و با گل دیرهنگامش، امیدهای ولز به صعود از گروهی که ترکیه را به خود می‌بیند، زنده نگاه داشت.
ترکیه، سوئیس و اسکاتلند، فاتحان متفاوت
تساوی ولز و کرواسی، بهترین خبر برای ترکیه بود. این تیم موفق شد در خانه ارمنستان، درحالی که با گل به خودی پیش از دقیقه 10 عقب افتاده بود با 2 گل بازی را به سود خود برگردانده و به صدر جدول گروه تکیه بزند. اسکاتلند هم در شب درخشش اسکات مک‌تامینی در خانه، با 3 گل قبرس را در هم کوبید و فعلاً شانس دوم صعود از گروه بالاتر از نروژ است. در شرایطی که سوئیس هم در خانه بلاروس با 5 گل میزبان را در هم کوبید، کوزوو و رژیم صهیونیستی به تساوی رضایت دادند و رومانی از سد آندورا گذشت.
سه‌شنبه شب، اسپانیا در ادامه مسیر برای تعیین صدرنشین گروه در پایان فیفادی در همپدن پارک گلاسگو به مصاف این تیم خواهد رفت، سوئیس از رژیم صهیونیستی میزبانی خواهد کرد، کرواسی میهمان ترکیه است و رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا در فیفادی ماه مارس با دیدار ولز و لتونی به میزبانی کاردیف به اتمام خواهد رسید. بازی‌ها از ماه ژوئن از سر گرفته خواهند شد و تا پایان سپتامبر، جمع قابل توجهی از تیم‌های صعود کننده به یورو 2024 مشخص می شوند.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری