football360 logo

ماموریت ویژه مسئولان سازمان لیگ؛ باکسینگ‌دی وطنی در راه است!

01 مهر 1402 ساعت 10:4572 نظر
با توجه به فشردگی رقابت‌های ملی، مسئولان سازمان لیگ کار سختی برای برنامه‌ریزی ادامه رقابت‌های لیگ بیست‌وسوم دارند.

به گزارش فوتبال 360، لیگ برتر فوتبال ایران از روزی‌که فعالیت خود در دوره بیست‌وسوم را آغاز کرده، بیش از آنکه در جریان بوده باشد، کار خود را در تعطیلات به سر برده است و همچنان هم این رویه ادامه دارد. 4 هفته ابتدایی رقابت‌ها با وجود فشردگی‌های پرشمار تنها با تعویق یک مسابقه (تقابل استقلال خوزستان و تراکتور تبریز به دلیل حضور تراکتور در لیگ قهرمانان آسیا) پیگیری شد و 31 مسابقه دیگر در موعد خود برگزار شد. البته که به روال فصول گذشته بارها ساعت برگزاری مسابقات تغییر کرد اما با این‌حال خبری از لغو سریالی بازی‌ها نبود.

هفته پنجم در حالی آغاز شد که پیش از شروع مشخص بود که تمامی بازی‌های هفته قرار نیست در فاصله 3-2 روز انجام شوند و بعد از کش‌وقوس‌های فراوان تنها 4 دیدار از هفته پنجم به انجام رسید و 4 مسابقه دیگر از جمله تقابل استقلال و پرسپولیس در دربی پایتخت لغو شد تا سریال لغو مسابقات لیگ برتر کلید بخورد؛ آن‌هم در شرایطی‌که مسابقات لیگ برتر به‌واسطه تعطیلات فیفادی، 21 روز در تعطیلی به سر می‌برد! بعد از لغو 4 مسابقه هفته پنجم، همزمانی برگزاری مسابقات تیم امید و بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا باعث شد تا مسئولان سازمان لیگ تصمیمی غیرمنتظره را اتخاذ کنند و رأی به لغو تمامی دیدارهای هفته ششم دادند تا عملاً 12 مسابقه برگزار نشده روی دستِ سازمان لیگ بماند.

مسئولان سازمان لیگ برنامه رقابت‌های لیگ برتر را تا هفته نهم اعلام کرده‌اند اما لغو 4 مسابقه از هفته پنجم و تمامی دیدارهای هفته ششم باعث شده تا کلیت برگزاری مسابقات لیگ بیست‌وسوم زیرسوال برود؛ به‌ویژه آنکه در صورت صعود تیم امید به جمع 4 تیم برتر بازی‌های آسیایی، رقابت‌های هفته هفتم هم در معرض لغو شدن قرار خواهد گرفت که در این‌صورت روزهای پرچالشی در انتظار فوتبال باشگاهی ایران خواهد بود؛ به‌طوری‌که با توجه به در پیش بودن جام ملت‌های آسیا و تداوم داشتن لیگ قهرمانان آسیا، آینده برگزاری مسابقات لیگ برتر و البته جام حذفی در هاله‌ای از ابهام است!

منتظر تعطیلی دوباره لیگ باشید!

تیم امید ایران توانست به مرحله حذفی رقابت‌های بازی‌های آسیایی هانگژو صعود کند و مطمئنا پیش‌روی شاگردان رضا عنایتی به سوی مدال در این رقابت‌ها، بدترین خبر در راه برنامه‌ریزی ادامه مسابقات لیگ برتر برای مسئولان سازمان لیگ خواهد بود. همان‌طور که گفته شد، صعود تیم امید ایران به جمع 4 تیم برتر بازی‌های آسیایی باعث لغو دیدارهای هفته هفتم خواهد شد که با توجه به تعطیلات فیفادی ماه اکتبر، عملاً وقفه‌ای یک ماهه مجدداً در جریان برگزاری لیگ بیست‌وسوم ایجاد می‌شود؛ آن‌هم در حالی‌که تیم‌هایی مانند استقلال تهران و گل‌گهر سیرجان، با توجه به عدم برگزاری مسابقات‌شان در هفته پنجم، نزدیک به 2 ماه در تعطیلات خواهند بود!

27 مهر، موعد شروع دوباره لیگ برتر؟

تیم ملی ایران در فیفادی ماه اکتبر قرار است در تورنمنت اردن شرکت کند. با توجه به بازه فیفادی که از 17 تا 24 مهرماه است و طبق قانون بازی‌های لیگ برتر بعد از 72 ساعت پیگیری می‌شود، احتمالاً برنامه‌ریزی ادامه رقابت‌های لیگ بیست‌وسوم از 27 مهرماه برگزار خواهد شد. هر چند که با توجه به حضور پرسپولیس، سپاهان و نساجی در لیگ قهرمانان آسیا و برگزاری مسابقات آن‌ها در روزهای اول و دوم آبان‌ماه، دیدارهای این 3 تیم احتمال دارد به تعویق بیفتد و یا زودتر از سایر رقبا برگزار شود. مسئولان سازمان لیگ به نظر می‌رسد برای نظم‌دهی مسبقات لیگ برتر، برنامه‌ریزی دوباره‌ای انجام خواهند داد و احتمالاً در هفته پایانی مهرماه، مسابقات معوقه هفته پنجم به انجام برسد.

16 روز طلایی برای برگزاری 4 هفته؟

هفته ششم لیگ برتر احتمالاً در روزهای پنجم و ششم آبان‌ماه برگزار شود. آنچه واضح است اینکه برخلاف هفته‌های ابتدایی لیگ بیست‌وسوم که مسابقات با فاصله زمانی یک هفته‌ای انجام می‌شد، خبری از این فاصله زمانی احتمالاً نخواهد بود و برنامه‌ای فشرده در انتظار تیم‌ها است؛ به‌طوری‌که احتمالاً در فرصت 16 روزه تا پیش از فیفادی ماه نوامبر که بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2026 قرار است برگزار شود، مسابقت هفته‌های ششم تا نهم به انجام خواهد رسید و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، تیم‌ها هر 4 روز یک‌بار به میدان می‌روند. البته در این میان، برگزاری هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا باعث شده تا تیم‌های پرسپولیس، سپاهان و نساجی از قاعده مستثنی باشند و تعویق دیدارهای آن‌ها اتفاقی محتمل به نظر می‌رسد تا همچنان از هم‌گسیختگی برنامه لیگ بیست‌وسوم ادامه داشته باشد.

در حسرت رسیدن به نیم‌فصل تا پیش از جام ملت‌ها!

جام ملت‌های آسیا 12 دی‌ماه آغاز خواهد شد و بعد از فیفادی ماه نوامبر، مسئولان سازمان لیگ حدود یک ماه فرصت دارند تا برنامه‌ریزی رقابت‌های لیگ بیست‌وسوم را انجام بدهند که احتمالاً مسابقات با تراکم هر 5 روز یک‌بار برنامه‌ریزی خواهد شد که در این‌صورت مسابقات لیگ بیست‌وسوم به نیم‌فصل خود نزدیک می‌شود. البته که بازهم در جریان بودن بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا دردسرساز است و همین مسئله باعث شده تا قطعاً لیگ بیست‌وسوم به پایان نیم‌فصل خود تا پیش از جام ملت‌های آسیا نرسد و در خوشبینانه‌ترین حالت، رقابت‌ها تا هفته چهاردهم پیگیری خواهد شد! البته اگر در این میان، کادرفنی تیم ملی برنامه‌ای برای برپایی اردوی داخلی تا پیش از جام ملت‌ها نداشته باشد؛ موضوعی که در امیر قلعه‌نویی در مصاحبه اخیرش به آن اشاره کوتاه و گذرایی داشت!

خداحافظی با تعطیلات نیم‌فصل

مسئولان سازمان لیگ رسماً اعلام کردند که با توجه به اینکه تا پیش از جام ملت‌های آسیا، نیم‌فصل نخست لیگ بیست‌وسوم به پایان نمی‌رسد، به همین واسطه خبری از تعطیلات نیم‌فصل بعد از پایان هفته پانزدهم نخواهد بود و تیم‌ها در ایام تعطیلات جام ملت‌ها می‌توانند از تعطیلات بهره ببرند و بعد از هفته پانزدهم، بلافاصله هفته شانزدهم فعالیتش آغاز خواهد شد. در این میان، بحث نقل‌وانتقال بازیکنان در بازار زمستانه جالب‌توجه خواهد بود؛ به‌طوری‌که احتمال دارد یک بازیکن طی فاصله زمانی یک هفته برای 2 تیم مختلف در لیگ برتر به میدان برود! با توجه به شرایط به نظر می‌آید که یکی از فشرده‌ترین دوره‌های تاریخ لیگ برتر، در 2 ماه آینده خواهد بود و مسئولان سازمان لیگ برای جلب رضایت باشگاه‌ها و البته کادرفنی تیم‌های ملی روزهای سختی را در پیش دارند.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری