football360 logo

صعود ناپلئونی ایتالیا به یورو ۲۰۲۴ / توقف غیرمنتظره انگلیس

30 آبان 1402 ساعت 02:096 نظر
ایتالیا با تساوی بدون گل مقابل اوکراین به جام ملت‌های اروپا رسید.

به گزارش فوتبال ۳۶۰، مرحله مقدماتی رقابت‌های جام ملت‌های اروپا امشب با برگزاری ۷ مسابقه در ۳ گروه ادامه پیدا کرد که طی آن در مهم‌ترین بازی‌، رقابت داغ و نفس‌گیر ایتالیا و اوکراین با نتیجه بدون گل به پایان رسید؛ نتیجه‌ای که البته برای صعود‌ قهرمان یورو ۲۰۲۰ به رقابت‌های جام ملت‌های اروپا کافی بود. در دیگر دیدار این گروه انگلیس در اسکوپیه مقابل مقدونیه شمالی متوقف شد. جمهوری چک و اسلوونی با برتری مقابل مولداوی و قزاقستان به نوزدهمین و بیستمین تیم صعود کرده تبدیل شدند؛ حالا فقط ۴ جای خالی در بین سهمیه‌های صعود به یورو ۲۰۲۴ باقی مانده؛ تکلیف یک مورد فردا شب از بین کرواسی و ولز مشخص می‌شود و ۳ تیم نیز از طریق پلی‌آف راهی آلمان خواهند شد. 

صعود دراماتیک ایتالیا 

تیم ملی ایتالیا بعد از ناکامی در صعود به دور گروهی ۲ جام جهانی متوالی با وجود تمام لغزش‌ها و کاستی‌ها در آخرین مسابقه صعود خود به یورو ۲۰۲۴ را قطعی کرد. با نتیجه تساوی بدون گل مقابل اوکراین که امشب در بای آرنا، ورزشگاه خانگی بایر لورکوزن رقم خورد، امتیازات ۲ تیم در جدول گروه سوم مرحله مقدماتی برابر شد و به این ترتیب شاگردان لوچانو اسپالتی به لطف برتری در مسابقه رفت، بالاتر از اوکراین مستقیماً به یورو رسیدند. سراسر مسابقه با سلطه آتزوری همراه بود اما دوناروما با ۴ مهار موفق نقش عمده‌ای در بقای ایتالیا داشت. بر هم خوردن تعادل میخایلو مودریک در سومین دقیقه از وقت‌های تلف‌شده نیمه دوم لاجوردی‌ها را تا لبه پرتگاه برد اما داور اعتقادی به پنالتی نداشت تا صعود ایتالیا قطعی شود. در جدول این گروه انگلیس با ۲۰ امتیاز به کار خود خاتمه داد و ایتالیا (۱۴) بالاتر از اوکراین (۱۴) قرار گرفت.

توقف عجیب انگلیس

شاگردان گرت ساوتگیت در تیم ملی انگلیس در پایتخت مقدونیه شمالی مقابل تیم ملی این کشور متوقف شدند. ریکو لوییس که در شب تولدش نخستین مسابقه با پیراهن انگلیس را تجربه می‌کرد در اواخر نیمه اول مرتکب خطای پنالتی شد. پیکفورد ضربه باردی را مهار کرد اما خود او روی توپ برگشتی دروازه انگلیس را باز کرد. گل جک گریلیش در دقایق ابتدایی نیمه دوم به دلیل آفساید توسط کمک‌داور ویدئویی مردود اعلام شد اما در ادامه هری کین تنها یک دقیقه بعد از ورود به زمین به عنوان جانشین اولی واتکینز، زمینه‌ساز گل تساوی‌بخش شد. فشار برترین گلزن تاریخ تیم ملی انگلیس روی ارسال فیل فودن باعث شد آتاناسوف دروازه خودی را باز کند و شکست‌ناپذیری انگلیس در مرحله مقدماتی جام ملت‌های اروپا تا آخرین مسابقه ادامه یابد. برای نخستین بار در ۱۷ سال گذشته انگلیس در ۲ مسابقه متوالی از گل به خودی بازیکنان حریف سود برد.

پایان شگفتی‌سازی مولداوی

تیم ملی مولداوی این شانس را داشت با کسب برتری مقابل جمهوری چک به شکلی غیر منتظره به جام ملت‌های اروپا راه پیدا کند اما میزبان خیلی زود پیش افتاد و در ادامه با اخراج ولادیسلاو بابوگلو در ابتدای نیمه دوم کار شگفتی‌سازان یکسره شد. جمهوری چک در نهایت با برتری ۳ بر صفر راهی یورو شد؛ در حالی که توماس سوچک، بازیکن وستهام گل آخر را به ثمر رسانده بود. در دیگر دیدار این گروه رقابت آلبانی و جزایر فارو بدون گل پایان یافت. در جدول این گروه آلبانی (۱۵ امتیاز) و جمهوری چک (۱۵) بالاتر از لهستان (۱۱) راهی آلمان شدند.

صعود اسلوونی در روز آخر

جنگ بر سر صعود در گروه هشتم به رقابت رودرروی قزاقستان و اسلوونی در هفته آخر کشید؛ جایی که اسلاوها به لطف پنالتی سسکو و گل دیرهنگام وربیچ موفق به کسب برتری ۲ بر یک مقابل قزاقستان و صعود مستقیم به یورو ۲۰۲۴ شدند. در دیگر دیدارهای این گروه ایرلند شمالی با ۲ گل از سد دانمارک گذشت و فنلاند با نتیجه ۲ بر یک جزایر فارو را شکست داد. تیم‌های دانمارک (۲۲ امتیاز) و اسلوونی (۲۲) بالاتر از فنلاند (۱۸) و قزاقستان (۱۸) معادلات پیچیده صعود در این گروه را پایان دادند.


نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری