وعده «کی‌روش»؛ هدف‌مان در بازی فردا رسیدن به مرحله حذفی است

07 آذر 1401
سرمربی تیم ملی ایران در نشست خبری پیش از دیدار سرنوشت‌ساز مقابل آمریکا به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش فوتبال 360، تیم ملی فوتبال ایران فردا از ساعت 22:30 در آخرین مسابقه‌اش در مرحله گروهی جام جهانی 2022 قطر باید به مصاف تیم ملی آمریکا برود، مسابقه‌ای حساس و سرنوشت‌ساز که می‌تواند کسب نتیجه پیروزی و حتی تساوی در آن، ایران را برای نخستین‌بار به مرحله حذفی جام جهانی برساند و دستاوردی تاریخی و بی‌سابقه برای فوتبال ملی ایران به‌ثبت رسد.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پیش از این بازی حساس به محل مدیاسنتر جام جهانی رفت تا در نشست خبری پیش از بازی مقابل تیم ملی آمریکا شرکت کند. نشستی که با حضور پرشمار عکاسان و خبرنگاران ورزشی برگزار شد تا اهمیت و حساسیت مسابقه فردا بیش از پیش نمایان شود.

مقابل یک تیم خوب و سازمان‌یافته باید بازی کنیم

کی‌روش در بخش ابتدایی صحبت‌هایش درباره مسابقه فردا گفت: «یک بازی ویژه برای ما خواهد بود. تیم ملی آمریکا در بازی‌های قبل مقابل انگلستان و ولز خیلی خوب بازی کرد. تیم‌های دیگر و به خصوص خودمان خیلی مستمر خوب کار نکردیم. می‌دانیم فردا چه کار می‌کنیم. یک تیم خوب مقابل ما است که سازمان یافته هستند. ما همان هدف را در ذهن خودمان داریم. امیدواریم بازیکنان من خوب بازی کنند و مهارت‌های خود را جمع کنند و پیروزی شوند و امیدوار هستم که بتوانیم به نتایجی برسیم که بهترین کار را برای ما برای رسیدن به راند دوم انجام دهد».

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به سابقه حضورش در فوتبال آمریکا توضیح داد: «برای من یک روز به خصوص خواهد بود چرا که قبلا با لیگ باشگاهی آمریکا و ملی این کشور کار کردم و بنابراین عضوی از خانواده بزرگ فوتبال این کشور بودم. برای من یک امتیاز و افتخار بزرگ است. اگر فوتبال بهتری بازیکنان انجام دهند شانس بیش‌تری خواهیم داشت».

50 درصد شانس صعود داریم

کارلوس کی‌روش در واکنش به اینکه تیم ملی ایران برای صعود به مرحله حذفی چقدر شانس دارد، پاسخ داد: «جام جهانی مسابقات کوتاهی است. ما 50 درصد شانس صعود داریم. ممکن است همه چیز برای برنده بازی باشد و برای بازنده چیزی نماند. در مرحله دوم شرایط متفاوت است. چیزی که می‌توانم بگویم این است که مسابقات کوتاه است و هر تیم 3 بازی دارد. دیدیم که بازی کامرون و صربستان 3-3 شد و نتایجی که وجود دارد قابل پیش‌بینی نیست. همه چیزی به الهامی که بازیکنان می‌گیرند و نظم و انضباط و نحوه بازی آن‌ها بستگی دارد».

کی‌روش درباره شرایط روحی-روانی تیمش توضیح داد: «ما باور قوی برای انجام فوتبال زیبا داریم. اگر خوب فوتبال بازی نکنیم هیچ چیزی اتفاقی رخ نمی‌دهد. این تمرکز ما است یعنی می‌خواهیم سازمان یافته باشیم و خوب بازی کنیم و سعی کنیم بهترین مهارت‌های خودمان را از نظر دفاع و پیروزی به کار ببریم».

آمریکا مدرن فوتبال بازی می‌کند

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با تعریف و تمجید ویژه از شرایط فنی تیم ملی آمریکا گفت: «می‌خواهیم از بازی لذت ببریم و فرصت‌هایی برای خودمان ایجاد کنیم. بقیه مسئله با خدا است و چیزی که با خودمان است این است که تمرکز کنیم و از تکنیک‌ها و کارشناسی‌های خودمان استفاده کنیم. خیلی اطمینان خاطر دارم چون بازیکنان ما 2 بازی خوب داشتند. از بازی با انگلیس خیلی چیزها یاد گرفتیم. از بازی با ولز هم 3 امتیاز گرفتیم. حالا یک بازی دیگر خواهیم داشت و الان می‌خواهیم این بازی را ببریم و به مرحله بعدی برسیم با وجود این که گفتم تیم ملی آمریکا یک تیم عالی است».

کارلوس کی‌روش با اشاره به رشد فنی تیم ملی آمریکا در سالیان گذشته توضیح داد: «این تیم با تیم فوتبالی که سال‌ها قبل دیده بودم، فرق دارد. الان فوتبال مدرن بازی می‌کنند. همه بازیکنان هر روز در اروپا تمرین می‌کنند. بعضی‌ها در اروپا بازی می‌کنند. با کمال احترام بازی می‌کنیم و بالاترین علاقه و خواست را برای موفقیت داریم. امیدواریم آن‌ها هم همین هدف و احترام را داشته باشند».

می‌خواهیم مثل یک خانواده در تیم خودمان باشیم

کی‌روش در واکنش به جنگ روانی‌های شکل گرفته و اظهارات یورگن کلینزمن در روزهای اخیر گفت: «هیچ اظهارنظری ندارم. من همیشه طوری کار می‌کنم و باورم در زندگی این است که تیم فوتبال باید براساس اخلاقیات کاری مبتنی باشد و کارش را همان‌طور انجام دهد. وقتی نسبت به اصول و ارزش‌ها تعهد داشته باشیم، قوی‌تر و بهتر می‌شویم. این چیزی است که در زندگی به آن معتقد بودم و همیشه در این مسیر کار کردم».

سرمربی پرتغالی در ادامه صحبت‌هایش در واکنش به فضای تیم ملی ایران گفت: «اگر یک اخلاقیات و رفتاری داشته باشیم که خوب باشد و همیشه بایستی بازیکنان وقتی صبح بیدار می‌شوند، این‌گونه باشد که با خود رقابت کنند و بهتر از دیگران باشند و از روز قبل بهتر کار کنند، فکر می‌کنم می‌توانیم در این مسیر حرکت کنیم. می‌خواهیم یک خانواده در تیم خودمان باشیم. وقتی که تیمی باشد که با هماهنگی بازی کند، مثل یک مغز مشترک است که همه بتوانند با هم کار کنند.

فردا می‌خواهیم که صعود کنیم

کی‌روش درباره نحوه بازی ایران در مسابقه حساس فردا توضیح داد: «باید بهترین کارهای بازی قبل را تکرار کنیم اما اشتباهات خودمان مقابل انگلیس را تکرار نکنیم. یک چالش پیش روی خودمان داریم. باید فردا یک تیم بهتر باشیم اگر می‌خواهیم شانس صعود به دور بعد را داشته باشیم. این چالش ساده‌ای نیست. نه به این خاطر که یک بازی خوب را انجام دادیم و باز هم می‌توانیم از کارت اعتباری آن استفاده کنیم و به مرحله بعدی برویم، بلکه باید در همان روز خوب کار کنیم».

کارلوس کی‌روش با اشاره به خواسته تیم ملی ایران از دیدار مقابل تیم ملی آمریکا گفت: «اعتبارات گذشته مربوط به امروز نیست. بگذارید فردا بهترین نتیجه را به نمایش بگذاریم. برای ایران مهم است که با بازی فردا به دور بعد برود. این‌بار می‌خواهیم صعود کنیم. آمریکا قبلا هم به مرحله بعد صعود کرده و الان هم تیم خوبی است».

این اقدامات تاثیری در عزم ما نمی‌گذارد

سرمربی تیم ملی ایران بدون آنکه پاسخی به صحبت‌های یورگن کلینزمن داشته باشد، در واکنش به اقدام جنجالی فدراسیون فوتبال آمریکا گفت: «بعد از 42 سال فکر می‌کنم باید گفت نمی‌توان با این کارهای روانی پیروز شد. این هم چیز مهمی نیست که تاثیری روی عزم ما بگذارد. این اقدامات غم‌انگیز درس خوبی برای همه ما برای آینده است. در رویدادهای بعدی بیش‌تر یاد می‌گیریم که ماموریت ما در اینجا این است که در طول 90 دقیقه نتیجه مناسبی را به دست بیاوریم».

کی‌روش با اشاره به تاثیرات فوتبال در یک جامعه گفت: «من در آفریقا به دنیا آمدم. می‌دانید پیشینه من چیست. تا امروز همواره در محل‌های مختلفی کار کردم. نمی‌دانید یک امر ساده گاهی اوقات چقدر باعث می‌شود یک کودک چیزی نخورد و چند روز چیزی برای خوردن نداشته باشد اما وقتی یک توپ را به او می‌دهید، جادوی توپ را برای کودکانی که یکی دو روز چیزی برای خوردن نداشتند، را می‌فهمید. این ماموریت ما در فوتبال است».

ماموریت ما، آوردن لبخند به لب مردم است

کارلوس کی‌روش با نقل‌قولی از پدرش، صحبت‌های خود را ادامه داد و گفت: «به آنچه پدرم به عنوان مربی به من یاد داد، وفادار باشم. به من یاد داد که به فوتبال دروغ نگو. به من گفت خودت را برای بازی نکش اما خودت را وقف فوتبال کن. این ماموریت ماست و باید به این بازی وفادار باشیم و تلاش خودمان را انجام دهیم و به ماموریت خودمان وفادار باشیم. همان‌طور که کریم (انصاری‌فرد) گفت ما به همه آرمان‌های بشری وفادار هستیم. چه درباره حقوق بشر یا نژادپرستی یا کودکانی که در مدارس می‌میرند. ما می‌خواهیم لبخند را به صورت مردم بیاوریم و این ماموریت ما در این‌جاست».

سرمربی تیم ملی ایران بار دیگر درباره شرایط فوتبال آمریکا صحبت کرد و توضیح داد: «یک کلمه دیگر بخواهم عرض کنم، ما با تیم فوتبال آمریکا بازی کردیم. من با بازیکنان مختلف این کشور کار کردم. وقتی به آمریکا رفتم، از تیم‌های سطح بالای اروپا رفته بودم. وقتی می‌خواستیم لباس بپوشیم، باید بهترین کفش‌ها و جوراب‌ها را از جعبه‌ها انتخاب می‌کردیم چون که روی هم انباشته شده بود».

سرمربی پرتغالی در ادامه صحبت‌هایش در این بخش گفت: «فردا بازیکنان آمریکایی اطلاعی ندارند که سابقه فوتبال کشورشان این طور بود. باید بدانند این وضعیت کشورشان بود که به این نقطه برسند و این بازی از soccer  به football تبدیل شود. ما فردا با تیمی بازی داریم که بازیکنانش در اروپا بازی می‌کنند. باید با فکر خودم بازیکنانم را آماده کنم که بهترین بازی خود را مقابل آمریکا انجام دهند. اگر ذهن خودم و بازیکنان را پرت کنم، به پدر خودم و فوتبال وفادار نبوده‌ام و تلاش می‌کنیم بازی خودمان را انجام دهیم».

امیدوارم فردا بهترین تیم روی کره زمین باشیم

کی‌روش درباره شانس تیم‌های ملی ایران و آمریکا برای صعود به مرحله حذفی گفت: «آن‌چه که باور دارم و همواره به بازیکنان خودم هم گفتم و می‌توانید این مسائل را هم بخوانید. چند سالی است که مربی کریم (انصاری‌فرد) بوده‌ام و همواره به او گفتم دوست من وقتی داخل زمین هستی آماده خواندن و رقصیدن باش. نه تنها پدر و پدر بزرگت به تو کمک نمی‌کنند، وقتی خواندن و رقصیدن را بلد نباشی، خدای فوتبال به تو کمک نمی‌کند. مجددا می گویم، متوجه سوال‌تان شدم و داستان را هم فهمیدم که افراد حرفه‌ای باید چطور بازی کنند».

کارلوس کی‌روش در قسمت پایانی صحبت‌هایش در نشست خبری پیش از دیدار مقابل آمریکا توضیح داد: «بازی ما مقابل آمریکا به عنوان تیمی است که فقط یک هدف دارد که باید ببرد و صعود کند و ما هم این آرزو را داریم و بگذارید از این نمایش لذت ببریم و وقتی بازی را بردیم، طرفداران ایرانی احساس غرور کنند و طرفداران آمریکایی هم از بازی ما احساس غرور کنند و فوتبال احساس غرور داشته باشد. اجازه دهید فوتبال اعتبار خودش را بالا ببرد و بازی‌ای داشته باشیم که به فوتبال کمک کند و امیدواریم فردا بهترین تیم روی زمین باشیم! با قدرت و مهارت بیش‌تر بازی کنیم و قادر باشیم در این بازی گلزنی کنیم. این چیزی است که امید داریم».

برچسب ها

ویدیوهای پربازدید
نظرات کاربران

ارسال نظر

برای ارسال نظر، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود