آمار و ارقام به سود آبی‌ها؛ خرافه خرداد به کمک استقلال می‌آید؟

05 خرداد 1402
برای هشتمین‌بار قرار است استقلال و پرسپولیس در خردادماه مقابل هم قرار گیرند.

به گزارش فوتبال 360، جام حذفی فوتبال ایران در فصل 02-1401 در شرایطی به مرحله فینال خود رسید که حالا باید در جذاب‌ترین حالت ممکن، استقلال و پرسپولیس در مسابقه فینال مقابل هم صف‌آرایی کنند. استقلال با برتری 4 گله مقابل نساجی در نیمه‌نهایی خود را به فینال رساند و پرسپولیس هم روز گذشته موفق شد با نتیجه 3 بر یک هوادار تهران را شکست بدهد و این برتری قاطع شاگردان یحیی گل‌محمدی را هم به فینال رساند تا دو تیم پرطرفدار پایتخت در آخرین بازی باشگاهی در فصل 02-1401 در فینال جام حذفی مقابل هم صف‌آرایی کنند.

سرخابی‌های پایتخت که در جام حذفی، سابقه یک‌بار رویارویی در مرحله فینال با یکدیگر را دارند که آن مسابقه با برد پرسپولیس و قهرمانی این تیم به پایان رسید، حالا باید برای هشتمین‌بار در ماه خرداد مقابل هم صف‌آرایی کنند که در این دربی، به تیم برنده جام اهدا خواهد شد و تیم بازنده باید با دست خالی و چهره‌ای مغموم زمین مسابقه را ترک کند. بررسی آمار و ارقام دربی پایتخت نشان می‌دهد که در دربی‌های خردادماه، استقلالی‌ها توانسته‌اند عملکرد بهتری داشته باشند.

فرار لحظه آخری سرخ‌ها از شکست

استقلال در سال 1350 با نام تاج در مسابقات جام باشگاه‌های تهران مقابل پرسپولیس قرار گرفت که این تقابل، اولین رویارویی دو تیم در ماه خرداد بود. آبی‌ها با گلزنی غلامحسین مظلومی از حریف خود پیش افتادند اما گلزنی صفر ایرانپاک که عنوان بهترین گلزن تاریخ دربی را یدک می‌کشد، در واپسین ثانیه‌ها معادلات را علیه استقلال تغییر داد تا اولین دربی که دو تیم در خرداد برگزار کردند با تساوی 1-1 به پایان برسد.

برد استقلال در جام اتحاد

آبی‌پوشان پایتخت در سال 1352 در جام اتحاد مقابل حریف سنتی‌شان قرار گرفتند. در مسابقه‌ای که همایون بهزادی مهاجم افسانه‌ای پرسپولیس در واپسین دقایق از زمین مسابقه اخراج شد، تاج (استقلال) با گلزنی محمدرضا عادل‌خانی توانست به پیروزی برسد تا اولین پیروزی استقلال در دربی‌های خردادماه به‌ثبت برسد.

پیروزی آبی‌ها با گلزنی «روشن»

تاجی‌ها در دومین دوره جام تخت‌جمشید در خردادماه سال 1353 مقابل پرسپولیس قرار گرفتند که در شرایطی که تصور می‌شد بازی با تساوی بدون گل به پایان برسد، گلزنی حسن روشن اسطوره باشگاه استقلال باعث شد تا آبی‌ها برای دومین دربی پیاپی در خردادماه بتوانند در قامت تیم برنده از زمین مسابقه خارج شوند.

برتری قاطع پرسپولیس با 3 گل

پرسپولیس بعد از 3 تجربه ناموفق در دربی خردادماه، در جام باشگاه‌های تهران در سال 1365 مقابل استقلال قرار گرفت که درخشش شاهرخ بیانی و ناصر محمدخانی باعث شد تا سرخ‌پوشان پایتخت بتوانند بردی 3 گله را به‌دست بیاورند و با قاطعیت حریف سنتی خود را شکست دادند تا اولین برد در دربی‌های خردادماه برای تیم پرسپولیس هم به‌دست آید.

فینالی که استقلالی‌ها برنده شدند

استقلال و پرسپولیس در خردادماه سال 1369 در فینال جام قدس مقابل هم صف‌آرایی کردند که در یک بازی جذاب، آبی‌پوشان پایتخت با نتیجه 2 بر یک توانستند با گلزنی عباس سرخاب و صمد مرفاوی حریف خود را شکست بدهند و این برتری باعث شد تا استقلالی‌ها در قامت قهرمان جام قدس فصل را به پایان ببرند.

برد استقلال در لیگ آزادگان

استقلال در اولین دوره لیگ آزادگان در خردادماه 1371 مقابل پرسپولیس قرار گرفت که بازهم آبی‌پوشان پایتخت توانستند موفق عمل کنند و نمایش موفق آبی‌ها برابر پرسپولیس با گلزنی صمد مرفاوی همراه شد تا با درخشش مرفاوی، استقلال بتواند با یک گل از سد پرسپولیس بگذرد و در اولین دوره لیگ آزادگان، برد مقابل حریف سنتی‌اش را تجربه کند.

آخرین دوئل با گلزنی «گل‌محمدی»!

استقلال و پرسپولیس تا پیش از دوئل روز چهارشنبه دهم خردادماه 1402، آخرین‌بار در خردادماه 1382 در جریان دومین دوره مسابقات لیگ برتر مقابل هم صف‌آرایی کردند. مسابقه‌ی که جذاب و نفسگیر دنبال شد و با گلزنی یحیی گل‌محمدی، پرسپولیسی‌ها از حریف خود پیش افتادند و در ادامه بهنام ابوالقاسم‌پور موفق به گلزنی برای پرسپولیس شد و تک گل علیرضا اکبرپور به کمک استقلال نیامد تا آخرین دربی دو تیم در خردادماه با برتری 2 بر یک پرسپولیس خاتمه یابد.

سرخابی‌های پایتخت در خردادماه، 7 تجربه رویارویی دارند که 4 برد برای استقلال و 2 برد برای پرسپولیس در تاریخ به‌ثبت رسیده و یک دوئل هم با نتیجه تساوی خاتمه یافته است. در مسابقه پیش‌رو که روز چهارشنبه دهم خردادماه برگزار می‌شود، یک تیم باید بتواند در پایان مسابقه در قامت تیم برنده از زمین مسابقه خارج شود تا تکلیف تیم قهرمان جام حذفی 02-1401 مشخص شود.

برچسب ها

نظرات کاربران

ارسال نظر

برای ارسال نظر، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود