football360 logo

همراه با 40 چهره تاریخ‌ساز پرسپولیس؛ بنیانگذاران ارتش سرخ

26 تیر 1402 ساعت 10:0069 نظر
در پنجمین بخش از مرور چهره‌های تاریخ‌ساز باشگاه پرسپولیس، 5 چهره تاثیرگذار این باشگاه معرفی شده است.

به گزارش فوتبال 360، استقلال و پرسپولیس بدون تردید دو قطب اصلی فوتبال ایران محسوب می‌شوند. بزرگی این دو تیم مدیون بازیکنان، مربیان و مدیرانی است که سال‌ها در این تیم‌ها زحمت کشیده‌اند. در پنجمین بخش از بررسی شخصیت‌های مطرح باشگاه پرسپولیس، 5 چهره دیگر که سال‌های درخشانی در این تیم داشته‌اند معرفی شده‌ است. 

15- پرویز دهداری؛ معلم اخلاق اولین مربی

پرویز دهداری که به عنوان معلم اخلاق از آن یاد می‌شود اولین مربی تاریخ باشگاه پرسپولیس است ولی تاثیرگذاری این مربی تنها از این بُعد نیست. علت اصلی قدرت و جایگاه مردمی پرسپولیس  در همان سالهای اول شکل‌گیری این بود که با حضور ستاره‌های شاهین، پرسپولیس میراث‌‌دار تیم محبوب و پرقدرت شاهین شد و یکی از افرادی که در این اتفاق نقش به سزایی داشت پرویز دهداری بود.

پرویز دهداری به همراه عباس اکرامی و امیر مسعود برومند دو چهره دیگر سرشناس تاریخ باشگاه شاهین با هماهنگی با علی عبده موسس باشگاه پرسپولیس به منظور جلوگیری از پراکنده شدن ستاره‌های این تیم، تصمیم به انتقال دسته جمعی بازیکنان شاهین به پرسپولیس گرفتند و بدین طریق بازیکنان درجه یک آن مقطع نظیر همایون بهزادی، حمید شیرزادگان، حمید جاسمیان، حسین کلانی و... پرسپولیسی شدند

14- علی عبده؛ میراث ماندگار

علی عبده موسس باشگاه پرسپولیس است که از اواخر دهه 40 تصمیم گرفت تا این باشگاه به صورت حرفه‌ای در رشته فوتبال فعالیت کند و با به خدمت گرفتن بازیکنان شاهین این تیم را تبدیل به یکی از قطب‌های فوتبال ایران کرد. عبده تا سال 56 مدیریت این باشگاه را در اختیار داشت ولی پس از آتش‌سوزی ساختمان این باشگاه در سال 1356، اداره باشگاه را به معاون خود سپرد و به آمریکا مهاجرت کرد و در همانجا درگذشت.

13- مهدی مهدوی کیا؛ موشک غیرقابل مهار

مهدی مهدوی‌کیا از جمله‌ اسطوره‌های باشگاه پرسپولیس است.این بازیکن در سالهای ابتدایی فوتبال خود در پرسپولیس حضور داشت و پس از آن به فوتبال اروپا رفت و بعد از حضور طولانی مدت در آلمان در بازگشت به فوتبال ایران با پیراهن پرسپولیس از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. دوره اول مهدوی‌کیا در پرسپولیس، با دومین دوره قابل قیاس نبود. این بازیکن عضو کلیدی پرسپولیس پر مهره و پر افتخار پرسپولیس در دهه 70 بود که همراه این تیم 2 بار به قهرمانی رسید و در نیم فصل دوم لیگ 78-1377 به بوخوم آلمان رفت. اما در بازگشت به ایران در پرسپولیس بحران زده دهه 90 نتوانست افتخارات گذشته را تکرار کند و با چشمان گریان با ناکامی در فینال جام حذفی 92-1391 به حضور خود در میادین رسمی خاتمه داد.

12- هواداران؛ یار دوازدهم

در تاریخ فوتبال ایران، تیم‌های قدرتمند زیادی ظهور کردند ولی به دلیل نداشتن جایگاه مردمی از فوتبال ایران محو شدند. پرسپولیس یکی از پرطرفدارترین تیمهای فوتبال ایران محسوب می‌شود و هواداران که یار دوازدهم این تیم به حساب می‌آیند تاثیر زیادی در موفقیت در این تیم داشته‌اند. بازیکنان تیم‌های رقیب پرسپولیس، همیشه از جو سنگین و حتی ترسناک ورزشگاه در دیدار با پرسپولیس یاد کرده‌اند. از معروفترین هواداران این تیم می‌توان به محمد نایب‌عباسی معروف به ممدبوقی اشاره کرد. اینکه هواداران بزرگترین سرمایه یک تیم هستند در مورد پرسپولیس کاملاً صادق بوده و این تیم علاوه بر اینکه از حمایت معنوی هواداران خود در داخل و خارج زمین برخوردار هستند بعضاً پشتیبانی برخی از هواداران متممول این تیم برای این باشگاه گره‌گشا بوده است. 

11- سید جلال حسینی؛ سوپرمن

سید جلال حسینی در ابتدای لیگ دوازدهم به پرسپولیس پیوست و 2 فصل در این تیم حضور داشت. سید جلال در این مدت نمایش خوبی از خود در پرسپولیس به جای گذاشت ولی موفقیت قابل ذکری برای پرسپولیس کسب نکرد و به لیگ قطر رفت اما مدافع با تجربه پرسپولیس در لیگ شانزدهم و در زمان حضور برانکو ایوانکوویچ به پرسپولیس بازگشت و 5 فصل پیاپی به عنوان کاپیتان، فاتح لیگ شد. پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال باشگاهی ایران با پرسپولیس 4 بار هم قهرمان سوپرجام و یک بار هم فاتح جام حذفی شد. شماره 4 سرخپوشان در 2 بار فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا نقش به‌سزایی داشت و علاوه بر ارائه بازیهای خوب در خط دفاع، گل‌های حیاتی و نجات‌بخش برای این تیم به ثمر رساند.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری