football360 logo

آیا فوتبال مردان و زنان باید قوانین متفاوتی داشته باشد؟/ فاکتور جنسیت

09 شهریور 1402 ساعت 02:0334 نظر
فوتبال زنان و مردان بر اساس تحقیقات انجام شده باید دارای قوانین متفاوتی باشد.

به گزارش فوتبال 360، بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان نروژی، قوانین مربوط به فوتبال به خصوص در زمینه اندازه زمین مسابقه، طول و ارتفاع دروازه، اندازه توپ و ... نباید برای زنان و مردان یکسان باشد. در ادامه این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

رکوردشنی جام جهانی زنان

پسر کوچکی با صورت پوشیده از رنگ قرمز و سفید، هنگام به ثمر رسیدن گل تساوی انگلیس در برابر کلمبیا فریادی از شادی سر داد، ورزشگاه استرالیا درست بیرون سیدنی مملو از جمعیت بود و طرفداران انگلیس با لباس‌های سفید و قرمز به همراه طرفداران کلمبیا که با لباس‌های زرد در ورزشگاه حاضر بودند به تشویق تیمشان مشغول بودند.در نهایت انگلیس از سد کلمبیا گذاشت و حریف استرالیا شد و با گذر از استرالیا در میان تشویق ممتد هواداران خود پا به فینال این مسابقات در برابر اسپانیا گذاشت. اسپانیا با از پیش رو برداشتن سوئد توانست به فینال مسابقات راه پیدا کند. در فینال اما همه چیز متفاوت شد، این بار اسپانیا فاتح جام جهانی شد. لاروخا در نبردی دیدنی و جذاب توانست از سد حریف قدرتمند خود بگذرد و جام را به اسپانیا ببرد و فریاد شادی این دفعه برای هواداران این تیم بود. این تورنمنت جهان را به خود خیره کرد؛ جام جهانی زنان 2023 در استرالیا. 

جام جهانی زنان که امسال در استرالیا و نیوزلند برگزار شد، یک رکورد تاریخی از خود به جا گذاشت. تعداد بینندگان این تورنومنت رشد چشمگیری داشت و بینندگان تلویزیونی این مسابقات، به چیزی نزدیک دوبرابر تعداد بینندگان در دوره گذشته این مسابقات رسید. 


مقایسه بازی فوتبال بین مردان و زنان

بسیاری از خبرگزاری‌ها جام جهانی زنان را با جام جهانی مردان مقایسه کردند. در یک نظرسنجی، فیلم‌های مربوط به مسابقات فوتبال زنان و مردان به شرکت کنندگان نشان داده شد و در این نظرسنجی، مردان امتیاز بیشتری به دست آوردند. همین نظرسنجی این بار به صورتی تکرار شد که جنسیت بازیکنان در فیلم مشخص نبود و تنها مهارت‌های آن‌ها به نمایش گذاشته شده بود. در این حالت این تفاوت در امتیازات کاهش پیدا کرد. 

در مطالعه دیگری که در سال 2019 توسط آرد ورلن پدرسن، دانشمند علوم اعصاب و ورزش در دانشگاه علوم نروژ انجام گرفت، مشخص شد زنان در فوتبال، بازی را به شکلی ماهرانه و متفاوت‌تر و حتی دشوارتر از مردان انجام می‌دهند. در این تحقیق موارد زیادی مورد برررسی گرفت. به عنوان مثال به طور کلی زنان دارای قد کوتاه‌تری نسبت به مردان هستند، آن‌ها سبک وزن‌تر نسبت به مردان هستند، در دویدن کندتر هستند و تا ارتفاع کوتاه‌تری نسبت به مردان قادر به پریدن هستند. 

ابعاد مناسب زمین، دروازه و توپ

محققان در ادامه ابعاد مناسب برای زمین فوتبال زنان را برای توضیح تفاوت‌های آنتروپومتریک مورد بررسی قرار دادند. به گفته آن‌ها، ابعاد مناسب زمین فوتبال برای زنان باید چیزی در حدود 93 متر طول و 61 متر عرض داشته باشد، اما اندازه استاندارد برای زمین‌های فوتبال در حال حاضر در حدود 105 متر طول و 68 متر عرض است. 

این موضوع تنها برای زمین فوتبال نیست، بلکه طول و ارتفاع دروازه باید نسبت به مردان کمتر باشد. در حال حاضر دروازه استاندارد 7 متر و 32 سانتی متر طول و 2 متر و 44 سانتی متر ارتفاع دارد و بنا به نظر این محققان، باید طول آن به 6 متر و 76 سانتی متر و ارتفاع آن به 2 متر و 25 سانتی متر برای زنان کاهش پیدا کند. 

حتی درباره اندازه توپ هم تحقیقاتی صورت گرفته. اندازه یک توپ فوتبال استاندارد، 430 گرم است و این اندازه برای مردان مناسب به نظر می رسد اما با لحاظ کردن قدرت ساق پای زنان، اندازه توپ برای آن‌ها باید به چیزی در حدود 287 گرم کاهش پیدا کند. ضربه زدن یک فوتبالیست زن به توپ 430 گرمی، مانند این است که یک مرد به توپی با وزن 632 گرم (چیزی شبیه توپ بسکتبال)، شوت بزند. 

این عدد و رقم‌ها نشان می دهد می‌توان کمی قوانین را تغییر داد، در برخی از ورزش‌ها مانند پرتاب دیسک و دو و میدانی، زنان دیسک‌هایی با وزن کم‌تر پرتاب می‌کنند و از روی موانع کوتاه‌تری می‌پرند. همچنین در لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا زنان از توپ‌های سبک‌تری استفاده می‌کنند و در والیبال ارتفاع توپ برای زنان کوتاه‌تر است. 

تغییر قوانین در یک ورزش، همان اندازه که علم مربوط می‌شود به فرهنگ هم ارتباط دارد. به عنوان مثال جامعه جهانی راگبی  در حال برنامه ریزی برای آزمایش توپ‌های کوچکتر متناسب با دست زنان است اما در این بین برخی از بازیکنان معتقدند این تغییر قوانین ممکن است به تلاش‌های بسیار آن‌ها در زمینه ورزش، برای جدی گرفته شدن لطمه وارد کند. 


لباس و کفش ورزشی مناسب زنان

در مورد لباس و کفش ورزشی زنان و مردان، جای بحث زیادی وجود ندارد. در حال حاضر برخی از برندهای تولید لباس ورزشی مانند ایدا اسپورتس، کفش‌های فوتبالی متناسب با پای زنان می‌سازند که در اطراف انگشتان پا پهن‌تر و در قسمت پاشنه باریک‌تر و دارای میخ‌های کوتاه‌تر و بیشتری هستند. از آنجا که زنان بیشتر مستعد پارگی رباط صلیبی زانو هستند، این موضوع می‌تواند چنین معضلی را تا حدودی کاهش دهد. 

نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری