football360 logo

طوفان جِنی؛ بوسه در اقیانوسیه، جنجال در اسپانیا، حمایت در آلمان!

11 شهریور 1402 ساعت 16:3367 نظر
یک لحظه از دست دادن کنترل ذهن و رفتار، روزها حاشیه را میهمان فوتبال ملی اسپانیا کرده است.

به گزارش فوتبال 360، تقریبا 2 هفته از برگزاری فینال جام جهانی فوتبال زنان می‌گذرد اما حواشی جشن قهرمانی اسپانیایی‌ها همچنان ادامه دارد. در طول تاریخ فوتبال، لحظات و بزنگاه‌هایی به وجود آمده که تنها یک ثانیه کنترل ذهن و رفتار از دست رفته و همان یک ثانیه، برای خود به یک تاریخ منقول تبدیل شده است. به عنوان مثال زین‌الدین زیدان افسانه‌ای تنها یک لحظه کنترل ذهن خود را از دست داد تا ضربه سرش به سینه مارکو ماتراتزی، برگ ویژه‌ای در تاریخ فوتبال خودش، فرانسه، ایتالیا و جام جهانی را به خود اختصاص بدهد. دیوید بکام یک لحظه کنترل ذهن و رفتارش را برابر دیگو سیمئونه در جام‌جهانی 1998 فرانسه از دست داد تا یکی از پر مهره‌ترین تیم‌های انگلیس در جام‌های جهانی دست خالی به خانه برگردد. این بزنگاه‌ها حالا به شکل و سیاقی دیگر و در خارج از زمین اتفاق افتاده تا این بار برگ ویژه‌ای در تاریخ فوتبال زنان بنویسد. یک ثانیه و یک بوسه و هزاران نظر و انتقاد و حاشیه.

جنجال در اسپانیا، حمایت در آلمان

جمعه شب گذشته در هفته سوم بوندس‌لیگا آلمان، تیم دورتموند در سیگنال ایدونا پارک به میدان رفت. زنبورها که همواره به هواداران خود می‌بالند، این بار شاهد هنرنمایی آنها بودند. حمایت از حقوق زنان که گاهی از قواعد منطقی هم پای خود را فراتر گذاشته و به یک اصل غیرقابل چشم‌پوشی تبدیل می‌شود، هواداران دورتموند را هم به حمایت مستقیم از جِنی اِرموسو وادار کرد. به دست گرفتن نوشته‌ای بزرگ با مضمون «من تو را باور دارم خواهر! همه با اِرموسو!» در کنار تمام بیانیه‌ها، اظهارنظرها و سایر حمایت‌ها، جلوه‌ای تازه به دفاع از حقوق زنان در فوتبال داد. ناگفته نماند، این حمایت و اقسام شبیه به آن می‌توانند در دسته موج پر قدرتی که همه را به خط می‌کند هم قرار بگیرند. حمایتی که برای ابراز آن، دفاعیات متهم و یا خانواده او شنیده نخواهد شد و یا اساسا نیازی برای شنیدن دفاعیات وجود ندارد زیرا پرونده در لحظه تشکیل شد، رای در لحظه صادر شد و موج از همان لحظه آغاز شد و اولین اظهارات جِنی اِرموسو پس از گرفتن مدال و یا لحظاتی که در هواپیما از دیدن تصاویر ابراز محبت رئیس به خودش ذوق زده شده بود هم هیچ اهمیتی نخواهد داشت. این موج آنقدر سنگین بود که نقش اصلی داستان را هم سوار خود کرد!

فیفا در دل موج حمایت

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا که همواره سعی کرده در موارد این چنینی تا جای ممکن کج‌دار و مریز حرکت کند، برخلاف همیشه روبیالس را خیلی زود نقره داغ کرد. پس از حکم تعلیق 90 روزه روبیالس توسط کمیته انضباطی فیفا، جانی اینفانتینو رئیس فیفا در مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفت: «آن اتفاق هرگز نباید رخ می‌داد اما پیش آمد و مسئولان انضباطی فیفا هم به سرعت به مسئولیت خود عمل کردند. سایر پیگیری‌ها در مورد این پرونده به صورت قانونی ادامه خواهد داشت.»

وقتی صدای خانواده شنیده نمی‌شود

آشِ دستپخت روبیالس از همان روز اول آنقدر شور بود که هیچ تلاشی از سمت او و یا خانواده و اطرافیانش نتوانست کمی هم که شده آن را ملایم کند. بَست‌نشینی مادر لوئیس روبیالس در کلیسای شهر مُتریل و اعتصاب غذای او هم نتوانست موج سنگین علیه رئیس خاطی فدراسیون فوتبال اسپانیا را کم کند. هرچند دادگاه حکمیت ورزش طی حکمی حداکثر دوران محرومیت روبیالس را 2 سال اعلام کرده اما خانواده این مدیر 46 ساله اسپانیایی با انتشار تصاویر خانوادگی مثبت و مطالبی از این دست سعی دارند وجهه از دست رفته او را تا حدودی بازگردانده و از محرومیت‌های بیشتر او جلوگیری کنند؛ تلاشی که به نظر می‌رسد به این سادگی‌ها به نتیجه نخواهد رسید و حالا باید به طوفان کاترینا و طوفان آیدا، طوفانِ جِنی را هم اضافه کنیم.

برچسب‌ها

نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری