football360 logo

ناگلزمن در تیم ملی آلمان موفق خواهد شد؟/ فشار بی رحمانه

02 مهر 1402 ساعت 11:178 نظر
یولیان ناگلزمان، ماموریت سختی روی نیمکت مانشافت خواهد داشت.
به گزارش فوتبال 360، سرانجام هانسی فلیک برخلاف وعده‌های گذشته فدراسیون فوتبال آلمان از کار برکنار شد تا سرمربی موفق و تاریخ‌ساز بایرن‌مونیخ که تا پایان یورو 2024 ضمانت در دست داشتن هدایت تیم ملی را داشت به آغاز این مسابقات نرسد و صرفاً دیدارهای دوستانه سرنوشت هانسی فلیک را مشخص کرد.
جمله ماندگار گری لینکر را پس از قبول شکست تیم ملی انگلیس مقابل آلمان در ضربات پنالتی نیمه‌نهایی جام‌جهانی 1990 به خاطر بیاورید: «فوتبال، دیداری ساده به مدت 90 دقیقه است که 22 بازیکن در آن به دنبال توپ می‌دوند و سرانجام آلمان‌ها همیشه پیروز خواهند شد.» 
حالا زندگی تیم ملی آلمان پس از هانسی فلیک به‌ تازگی آغاز شده و درحالی که ناگلزمن هدایت این تیم را بر عهده گرفته در همواره پیروز شدن ژرمن‌ها تردیدی عمیق به وجود آمده است.
از آخرین قهرمانی مانشافت در جام‌جهانی بیش از یک دهه می‌گذرد و شکست خانگی با نتیجه 4  بر یک مقابل ژاپن، هرچند دوستانه اما تکمیل فاجعه چند سال اخیر تیم ملی آلمان بود. تیمی با 4 قهرمانی در جهان و 3 قهرمانی اروپایی، کمتر از 9 ماه دیگر از جام ملت‌های اروپا پذیرایی خواهد کرد و به‌ جای آنکه نامش را به‌عنوان مدعی اصلی قهرمانی بر سر زبان‌ها بیندازد، هنوز سبک بازی اش تیم تحت هدایت سرمربی مشخص نشده است.
سردرگم و مستاصل
تیم ملی آلمان تحت هدایت فلیک که هنوز 5 سال از فتح شش گانه‌اش با بایرن‌مونیخ نمی‌گذرد، برای نخستین بار پس از سال 1985 تعداد 3 بازی متوالی را با شکست پشت سر گذاشت. آن روزها صدالبته فرانتس بکن باوئر سرمربی تیم بود و آلمان تحت هدایت همین سرمربی موفق شد جام‌جهانی 1990 را پس از نایب قهرمانی در سال 1986 و شکست مقابل آرژانتین بالای سر ببرد.
بر جای گذاشته شدن این آمار در دیدارهای دوستانه اما باعث شد هانسی فلیک نخستین سرمربی تاریخ تیم ملی فوتبال آلمان لقب بگیرد که به خاطر یک بازی دوستانه از کار برکنار شده و جانشین موقتش رودی فولر، برای نخستین بار روی نیمکت آلمان پس از کناره‌گیری در سال 2004 موفق شد پیروزی را برای این تیم بحران زده به ارمغان بیاورد؛ مقابل فرانسه، نایب قهرمان جهان. اما آیا این پیروزی مقدمه آغاز دوران جدید با سبک بازی فارق البال بازیکنان باتجربه‌تر تیم پس از اخراج هانسی فلیک خواهد بود یا کار را برای یولیان ناگلزمن بیش از پیش سخت و فشار را روی او بیشتر خواهد کرد؟
وظیفه ماموت
در فرهنگ آلمانی، واژه «ماموت آوفگابه» به معنای وظیفه ماموت به شرایطی گفته می‌شود که آینده مبهم و بسیار خطرناک پیش رو باشد؛ اتفاقی که تا سال آینده، یولیان ناگلزمن آن را تجربه خواهد کرد و اگر نتواند ژرمن‌ها را حداقل تا نیمه‌نهایی جام ملت‌های اروپا به پیش ببرد، شکست بزرگی در کارنامه حرفه‌ای‌اش تجربه می کند.

آلمان‌ها همواره در طول تاریخ، بیش از آنکه تیمِ تک بازی‌ها باشند، تیمِ تورنمنت‌ها بوده‌اند و سرمربیان و بازیکنان این تیم همواره در لحظات حساس، تصمیمات سرنوشت‌ساز را به درستی گرفته‌اند. تنها برزیل از آنها در جهان پرافتخارتر است و هنوز تیمی نتوانسته به افتخارات آلمان در اروپا برسد. در 2 جام‌جهانی اخیر اما آلمان به حذف در دور گروهی تن داده و در جام ملت‌های گذشته اروپا  موفق به صعود تا جمع 8 تیم برتر مسابقات نشد.
آلمان‌ها در 16 جام‌جهانی به صورت متوالی همواره از دور گروهی صعود کرده بودند. در 12 دیدار اخیر از تورنمنت‌های معتبر و رسمی (جام‌جهانی و یورو) ضعف در خطوط دفاعی آلمان به وضوح مشخص بوده و آنها هرگز دروازه‌شان را در طول 90 دقیقه بسته نگه نداشته‌اند. هوملس، بواتنگ، لام و هوودس با حمایت باستیان شواین‌اشتایگر در پست هافبک دفاعی به لطف درخشش مانوئل نویر، فاز تدافعی آلمان در جام‌جهانی 2014 را تشکیل می‌دادند. تیم در مجموع تحت هدایت یواخیم لو در طول تورنمنت 4 گل دریافت کرد و در راه رسیدن به فینال با 7 گل برزیل میزبان را از دم تیغ گذراند.
سوءتفاهم در راه دادن به سرنوشت
خیلی زود طرفداران مانشافت دلتنگ روزهای طلایی تاریخشان شده‌اند و تیمی که در یورو 2020 با چاشنی شانس در واپسین دقایق دور گروهی به دور حذفی راه پیدا کرد، مغلوب انگلیس شد. در طول یورو 2020، آلمان تنها در 14 درصد از زمان دیدارهایش تیم برتر میدان بود و 48 دزصد از زمان بازی‌ها را مغلوب حریف شده بود. این آمار آلمان را چهارمین تیم ضعیف تورنمنت بعد از ترکیه، لهستان و مقدونیه لقب داده بود و درنهایت سریع‌ترین خروج تیم از دور مسابقات برای نخستین بار پس از سال 2004 را باعث شد.
همزمان، لینکر در توئیتی جمله تاریخی‌اش را با نظرات شخصی در صفحه اجتماعی خود به‌روزرسانی کرد و نوشت: «فوتبال، دیداری ساده به مدت 90 دقیقه است که 22 بازیکن در آن به دنبال توپ می‌دوند و سرانجام آلمان‌ها همیشه پیروز خواهند شد؛ البته اگر از گروهشان صعود کنند!» آلمان آخرین بار از جام‌جهانی 2006 میزبانی کرد و در حالی که در نیمه‌نهایی مغلوب ایتالیا شد، این بار سال آینده قرار است از جام ملت‌های اروپا میزبانی کند.
یک نمونه نادر
فلیک، قرار بود تا پایان یورو 2024 فارغ از هر نتیجه‌ای سرمربی تیم ملی باقی بماند اما شکست مقابل ژاپن، فراتر از حد تحمل فدراسیون بود. از زمانی که داده‌های آماری از بازی‌های تیم ملی آلمان جمع‌آوری می‌شود، هرگز سابقه نداشته آلمان‌ها در طول یک دیدار بیش از دفعاتی که به ژاپن اجازه شوت در چارچوب دادند (11)، متحمل این اتفاق شوند و اگر تراشتگن در چارچوب دروازه نبود، فاجعه ملی رخ می‌داد. همچنین تیم فلیک در این دیدار امید گل 0.69 به ثبت رساند و صرفاً در دیدار مقابل کلمبیا (شکست  ۲ بر صفر) آلمانِ فلیک در بعد تهاجمی عملکردی بدتر از این داشت (0.23).

عملکرد فاجعه‌بار آلمان تحت هدایت یواخیم لو در جام‌جهانی 2018 و یورو 2020 باعث کناره‌گیری‌ سرمربی شد اما در تاریخ فوتبال با فتح جام‌جهانی 2014 مقابل آرژانتین و در اختیار داشتن طولانی‌ترین مقطع هدایت بدون وقفه در تاریخ فوتبال آلمان (198) به یاد آورده خواهد شد. پس از کناره‌گیری یواخیم، امیدها اطراف تیم ملی آلمان بسیار بیشتر شده بود و وقتی هانسی 8 بازی متوالی ابتدایی‌اش روی نیکت مانشافت را با پیروزی پشت سر گذاشت، همه او را شایسته تاریخ‌سازی در عصر جدید فوتبال آلمان تحت هدایت خودش به‌عنوان شخص اول کادر فنی می‌دانستند.
پس از آنکه رکورد شکست‌ناپذیری متوالی هانسی فلیک به 13 بازی رسید، روزهای تاریک آلمان هم پدیدار شدند و از 12 بازی بعدی، تیمِ خسته از به میدان رفتن تحت هدایت او، نیمی از بازی‌ها (6) را با شکست پشت سر گذاشت. فلیک پس از انجام تنها 25 بازی اخراج شد و تنها اریش ریبک در فاصله سال‌های 1998 تا 2000 مدت زمان کمتری را نسبت به او سرمربی آلمان بوده است (24 بازی). همچنین در تاریخ یک سده اخیر فوتبال آلمان، تنها عملکرد اریش ریبک (41.7درصد) نسبت به فلیک (48 درصد) از نظر نرخ پیروزی در دیدارها بدتر بوده و این ۲  نفر تنها کسانی بوده‌اند که نرخ پیروزی‌شان در پایان دوران حضورشان از 50 درصد عبور نکرده است.
جام‌جهانی 2018، آغاز بحران
صعود به جام‌جهانی 2018 تحت هدایت لو در شرایطی بسیار قابل قبول رخ داد. مدافع عنوان قهرمانی هر 10 بازی دور مقدماتی را با پیروزی پشت سر گذاشت و درحالی که 43 گل زده بود، تنها 4 بار دروازه‌اش را باز شده دید. کسب حداکثر 30 امتیاز ممکن و تفاضل گل 39+، بهترین عملکرد و مقتدرانه‌ترین صعود یک تیم اروپایی از مسابقات دور مقدماتی جام‌جهانی را به ثبت رسانده بود.
از آن زمان اما سوتفاهم در انتخاب ترکیب‌های تیم ملی، حواشی خارج از میدان، فشار بی‌رحمانه رسانه‌ای و فقدان انگیزه در جوان‌ترهای تیم که قرار بود آینده فوتبال این کشور پس از قهرمانی در جهان و خداحافظی نسل دوست‌داشتنی فوتبال این کشور باشند، این روزهای سیاه در تاریخ فوتبال آلمان را رقم زده است. از جام‌جهانی 2018 تاکنون، تنها یک بازیکن در اردوگاه مانشافت بوده که در حداقل 66 درصد از زمان‌های ممکن دیدارها را با پیراهن تیم ملی فوتبال آلمان به میدان رفته و او کسی نبوده جز کاپیتان تیم، یاشوا کیمیش.
بحران 5 ساله فوتبال آلمان را هم بدون شک باید در همین بی ثباتی جستجو کرد. نکته‌ای که شاید چاره‌اش همان تغییر سرمربی بوده و باید گفت فوتبال ملی آلمان در مسیر تغییر نسل، با وجود ظهور استعدادهای مهم و سرشار از انگیزه‌اش در فوتبال باشگاهی، با فقدان مدیریت در تیم ملی مواجه بوده و نه لو و نه فلیک نتوانستند بهترین پست را برای به میدان فرستادن هر یک از استعدادها در ترکیب تیم ملی کنار یکدیگر پیدا کنند.

زمانی که باستین شواین‌اشتایگر معتقد بود حضور پپ در فوتبال آلمان باعث این روزهای سیاه در فوتبال این کشور شده، کمتر کسی حرف‌های او را جدی گرفت اما نکته اینجا بود که فوتبال ملی آلمان و رقابت‌های تک قطبی باشگاهی این کشور، بیش از اندازه به سنت آلمانیِ خشک و انعطاف‌ناپذیر پایبند بوده است. پپ از بازیکنان در پست‌هایی نوظهور به دست خودش بهره می‌برد و همین موضوع، فوتبال آلمان پایبند به سنت آلمان را تا به این اندازه دچار مشکل کرده و احتمالاً خود پپ یا سرمربیان شبیه به او در مسیر الگوبرداری از سبک بازی‌اش بتوانند راه‌حل این مشکل را پیدا کرده و بهترین راه استفاده از استعدادها را به جهان نشان دهند.
 ناگلزمن همان گزینه مدرن و قابل اطمینان برای در دست گرفتن این پست حساس در آستانه آغاز رقابت‌های یورو 2024  بوده است؛ تورنمنتی که انتظارات از آلمان به جز رسیدن به فینال نیست و عدم حضور در جمع 4 تیم برتر، رسماً پروژه انتخاب یولیان جوان به عنوان سرمربی را با شکست مواجه خواهد کرد.
از آلمان‌ها بعید بود
از زمانی که جام‌جهانی 2018 آغاز شده، تیم ملی آلمان 62 بازی به انجام رسانده و در این مدت، 33 بازیکن برای نخستین بار به تیم ملی دعوت شده و نخستین بازی ملی‌شان را تجربه کرده‌اند. آخرین نمونه، بازیکن مستعد اما دیر کشف شده برایتون تحت هدایت دزربی، پاسکال گروس 32 ساله بوده است. او با انجام نخستین بازی ملی در سن 32 سال و 86 روز سن دومین ستاره دیر کشف شده در تاریخ ملی فوتبال آلمان هزاره سوم لقب می‌گیرد.
فلیک در 25 بازی که هدایت آلمان از 25 ترکیب با آرایش‌های متفاوت بهره برد و حتی در جام‌جهانی 2022 قطر هم مشغول آزمون و خطا به جای رسیدن به یک ترکیب بود. در تاریخ فوتبال آلمان، هرگز سابقه نداشته یک سرمربی در هیچ 2 بازی از یک ترکیب مشابه بهره نبرد و او نخستین سرمربی بوده که هرگز در 2 بازی، 11 نفر مشابه را در کنار یکدیگر به میدان نفرستاده است. این نکته‌ دلیل اصلی سردرگمی و خسته شدن بیش از اندازه بازیکنان برای به میدان رفتن در ترکیب مانشافت شد. آنها به سختی سبک بازی یکدیگر را تکمیل می‌کردند و ستارگان مستعد تیم هیچ شباهتی به سبک بازی‌شان در رده باشگاهی نداشتند.
نکته مهم دیگر، از دست رفتن اعتماد به نفس تیمی چه در وجود سرمربی و چه در وجود بازیکنان بوده است. در سال‌های اخیر، بازیکنان تیم ملی آلمان به‌طور بی‌سابقه‌ای پس از هر بازی به جای افتخار به عملکردشان از سبک بازی رقیب تمجید می‌کردند و هرگز چنین جوی را در اردوگاه تیم ملی فوتبال آلمان شاهد نبوده‌ایم؛ تیمی در گذشته مغرور که این روزها مدام درحال شکسته نفسی صدالبته منطقی و کم آوردن در مقایسه خودش با رقبای دیرینه و حتی نوظهور و ناشناخته‌تر در فوتبال جهان بوده است.
کم تر از حد انتظار در فاز تهاجمی
آلمان در جام‌جهانی 2022 صرفاً باید خودش را برای کنار رفتن از دور گروهی مسابقات سرزنش کند و نه سبک بازی تیم. مانشافت در این تورنمنت، قربانی فرصت سوزی عجیب و غریب مهاجمانش شد و در طول هر 3 بازی دور گروهی، این تیم هم موقعیت‌های بیشتری نسبت به حریفان داشت و هم امید گلش به مراتب بیشتر بود.
در نخستین دیدار مقابل ژاپن، آلمان‌ها اگرچه ابتدا از حرف پیش افتادند و بیش از 2 برابر حریف آسیایی موفق به خلق موقعیت و همچنین شوت در چارچوب شدند (26 در برابر 12 به سود آلمان) اما درحالی که امید گلشان نسبت به حریف 1.63 بیشتر بود در 15 دقیقه پایانی دیدار اسیر ضد حملات طوفانی ژاپن شده و بازی را واگذار کردند.

در دومین دیدار و مصاف حساس سرنوشت‌ساز با اسپانیا، شاگردان فلیک امید گلی به میزان 2 برابر بیشتر از حریف داشتند (1.29 به 0.62 به سود آلمان) اما نتیجه بازی یک بر یک به اتمام رسید تا سرنوشت به تقابل با کاستاریکا در روز پایانی گره خورده و همچنین وابسته به نتیجه دیدار همزمان باشد. آلمان زمانی خود را در جام‌جهانی 2022 پیدا کرد که کار از کار گذشته بود و نتیجه دیدار همزمان به بدترین شکل ممکن برای شاگردان فلیک به پیش رفت. برتری 4 گله مقابل کاستاریکا درحالی رخ داد که حتی در آن دیدار هم آلمان‌ها عملکردی کم تر از حد انتظار در فاکتور امید گل به میزان 2.06 داشتند.
میانگین امید گل آلمان به ازای هر بازی (3.48) در جام‌جهانی 2022 نسبت به هر تیم دیگری بیشتر بود و به‌تبع، آنها بدترین میزان عملکرد را در میان تیم‌های حاضر نسبت به مقایسه امید گل و گل زده بر جای گذاشتند. امید گل آلمان در جام‌جهانی 2022 عدد 10.4 را نشان می‌داد اما تعداد گل‌های زده تیم در 3 بازی از 6 تجاوز نکرد. به‌عبارت درست‌تر، میزان عملکرد کم تر از انتظار تیم در فاز تهاجمی 4.44 گل زده کمتر نسبت به موقعیت‌های مسلم گلزنی تیم بود.
گل‌سازهای گل نزن!
تیم فلیک به خوبی موقعیت گلزنی ایجاد می‌کرد و در 20 از 25 دیدار تیم تحت هدایت او، مانشافت امید گل بیشتری نسبت به تمامی حریفانش داشت. صدالبته مشکل تیم، به گل تبدیل کردن موقعیت‌های گلزنی بود. حتی در 5 دیداری که فلیک، تیم را پس از جام‌جهانی 2022 هدایت کرد، شاگردانش در مقایسه با امید گل (11.83) تعداد گل‌های کمتری (8) به ثمر رساندند. در نتیجه مشکل تیم فلیک صرفاً در عملکرد دفاعی خلاصه نمی‌شد.
آلمانِ فلیک حتی از ضربات ایستگاهی به خوبی استفاده نمی‌‌برد و تنها 7 گل زده تحت هدایت او از 60 شانس ایجاد شده بدون پنالتی از مسیر ضربات ایستگاهی، فاجعه‌بار بود. تنها 4 گل از 165 ضربه کرنر ارسالی روی دروازه حریفان به ثمر رسید و نرخ به گل تبدیل کردن ضربات کرنر در آلمان تحت هدایت هانسی، یک گل به ازای هر 41 کرنر ارسالی بود. آخرین باری که آلمان از روی ضربه کاشته غیر از پنالتی موفق به باز کردن دروازه حریف شد، به دیدار مقابل رژیم صهیونیستی در مارس سال گذشته بازمی‌گشت. جالب اینجاست آلمان از آن پس 18 بازی انجام داد اما هرگز گلزنی از این مسیر را تجربه نکرد.
تمرکز موفقیت‌آمیز فولر بر عملکرد تدافعی
تک بازی پس از اخراج هانسی فلیک مقابل فرانسه در فیفادی گذشته، رودی فولر باتجربه روی نیمکت نشست و کسب برتری مقابل نایب قهرمان جهان، درحالی که نمره قبولی را به پیرمرد کهنه‌کار داد، فشارها روی یولیان ناگلزمن را هم بیشتر کرد. حالا همه از او انتظار بر جای گذاشتن رکورد صددرصد پیروزی در بازی‌های دوستانه پیش از یورو 2024 را خواهند داشت.

تیم فلیک در 5 بازی پایانی‌اش 13 گل دریافت کرده بود و فولر چاره‌ای جز متوقف ساختن این روند فاجعه‌بار نداشت. صدالبته سرمربی موقت از این نظر ماموریت کوتاه اما موفقیت‌آمیزی را پشت سر گذاشت. او تنها امیدها در دل هواداران مانشافت را بیشتر کرد و باعث شد حداقل در این برهه زمانی برای انتخاب سرمربی جدید، فشار از روی بازیکنان تیم برداشته شده و انتقادها صرفاً متوجه سرمربی ناموفق پیشین باشد.
فولر هر 2 فول‌بک تیم را در تقابل با فرانسه تغییر داد و توانست به خوبی از پس مهار مهاجمان زهر دار آبی‌ها برآید. شاگردان دشان با صرف‌نظر از پنالتی لحظه آخری گریزمان، امید گل در جریان بازی به میزان 0.38 را داشتند. این میزان امید گل در 52 بازی اخیر قهرمان سابق جهان کمترین بوده است. آخرین بار فرانسه ژوئن 2019 و در دیدار مقابل ترکیه (0.24) امید گل کمتری نسبت به تقابل آخر مقابل آلمان به ثبت رسانده بود و  پس از آن آبی‌ها همواره عملکرد قابل قبولی در فاز تهاجمی داشته‌اند؛ عملکردی که مقابل شاگردان فولر به عنوان سرمربی موقت به شدت تحت تاثیر قرار گرفت.
انتظارهای بالا از ناگلزمن
حالا یولیان ناگلزمن به عنوان سرمربی جدید تیم ملی فوتبال آلمان انتخاب شده و او که پس از اخراج از بایرن‌مونیخ بدون شغل باقی مانده بود، قرار است ماموریت خطیر هدایت تیم تا پایان یورو 2024 را بر عهده بگیرد. با این حساب، یولیان جوان‌ترین سرمربی تاریخ آلمان پس از جنگ جهانی دوم است و عدم توفیق در هدایت تیم ملی تا مدت‌ها او را به محاق خواهد برد.
یولیان باید در درجه نخست، خیال تیم از بابت عملکرد تدافعی در دیدارها را راحت کرده و سپس درحالی که امید به عدم تنزل کیفیت تیم از نظر بازی‌سازی خواهد داشت با پیدا کردن پست مناسب برای هر بازیکن باید جلوی این حجم از فرصت‌سوزی و به آتش کشیدن سرنوشت پرافتخارترین تیم تاریخ اروپا را در تورنمنت خانگی بگیرد.

نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری