football360 logo

ورود کمیته انضباطی به پرونده خلیل‌زاده؛ انجمن ورزشی‌نویسان خواهان برخورد قاطع شد

03 اسفند 1402 ساعت 18:29333 نظر
رفتار پرخاشگرانه شجاع خلیل‌زاده با خبرنگاران پس از بازی پرسپولیس-تراکتور با واکنش فدراسیون فوتبال روبرو شد.

به گزارش فوتبال 360، بازی روز گذشته پرسپولیس- تراکتور یک جنجال عجیب داشت. شجاع خلیل‌زاده، کاپیتان تراکتور پس از بازی، در میکسدزون ورزشگاه آزادی با رفتاری تهاجمی به خبرنگاران حاضر در ورزشگاه پرخاش کرد و معلوم نبود اگر وساطت پاکو خمس، سرمربی تراکتور نبود چه اتفاقاتی رخ می‌داد. انجمن نویسندگان، عکاسان و خبرنگاران ورزشی ایران در پی این رفتار زشت مدافع تیم ملی فوتبال ایران در نامه‌ای به رییس فدراسیون فوتبال خواستار عذرخواهی و برخورد قاطع با شجاع خلیل‌زاده شد. در بخشی از این نامه آمده است:

«با عنایت به اتفاقات روی داده در پایان دیدار لیگ برتر فوتبال بین تیم‌های پرسپولیس و تراکتور متأسفانه بار دیگر شاهد وقوع اتفاقی ناپسند در راهروهای خروجی ورزشگاه آزادی و در جایگاه میکسدزون که محدوده قانونی حضور خبرنگاران و پرسش سؤال از بازیکنان و مربیان است بودیم. بدیهی است که قواعد حرفه‌ای ایجاب می‌کند که علیرغم استرس و فشار عصبی بر روی بازیکنان و به‌خصوص در شرایط باخت یک تیم، بازیکنان با رعایت ادب و اخلاق و متانت و منطق در جایگاه خبرنگاران قرار گرفته و پاسخگوی سؤالات آنان باشند.

متاسفانه آنچه شجاع خلیل‌زاده به عنوان یک بازیکن با تجربه و ملی پوش و کاپیتان تیم تراکتور در پایان بازی با پرسپولیس در مواجهه با خبرنگاران رقم زد، عدم رعایت چارچوب‌های حرفه‌ای در گفت‌وگوی رسانه‌ای پایان مسابقه و بی‌حرمتی به پیراهن باشگاه تراکتور به عنوان یک باشگاه قدیمی و پر هوادار و بی‌احترامی به مجموع همکاران رسانه‌ای حاضر در میکسدزون بود. 

براین اساس، انجمن ورزشی نویسان ایران ضمن ابراز تأسف از رفتار دور از شأن شجاع خلیل‌زاده، کاپیتان تراکتور و بازیکن تیم ملی فوتبال ایران، از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال و باشگاه تراکتور مجدانه درخواست دارد ضمن عذرخواهی از جامعه رسانه‌ای، نسبت به برخورد قاطع و سریع با ایشان اقدام و گزارش آن را جهت اطلاع همگان منعکس نمایند.»

رفتار عجیب خلیل‌زاده واکنش‌های زیادی درپی داشت و خیلی‌ها این بداخلاقی را محکوم کردند. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال هم در پی این واکنش‌ها اعلام کرد به این پرونده ورود خواهد کرد.

عذرخواهی تراکتور

باشگاه تراکتور هم امروز، پنجشنبه سوم اسفند با انتشار بیانیه‌ای از جامعه رسانه‌ای کشور عذرخواهی کرد. عذرخواهی تراکتور البته متنی عجیب دارد و آنها خبرنگار را هم مقصر معرفی کردند و خواهان برخورد با او شدند! در بیانیه تراکتور عنوان شده است:

«اصحاب رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی وظیفه مطالبه‌گری دارند؛ اما نوع مطالبه‌گری و پرسش بر آدابی استوار است که تخطی از آن می‌تواند حقوق دیگران را ضایع کند. تاکید می‌گردد لحن پرسش و نوع سوال همواره باید منطبق با انصاف رسانه‌ای باشد نه در راستای تضعیف و تخریب افراد. متأسفانه اصحاب محترم رسانه پس از بازی تراکتور مقابل پرسپولیس در لیگ برتر، به جای پرسش در خصوص اتفاقات این مسابقه، با لحنی توأم با توهین و تخریب در خصوص فرعیات و تیم ملی پرسش می‌کنند. چطور انتظار دارند یک بازیکن شاخص در مقابل رسانه‌ها به سوالی که در راستای تخریب او پرسیده شده، پاسخ دهد؟ همان‌طور که اشاره شد، مطالبه‌گری حق اصحاب رسانه بوده، ولی ضرورت دارد که مطابقه گری مبتنی بر اصول و آداب حرفه‌ای باشد. باشگاه تراکتور بابت هرگونه آزردگی اصحاب رسانه در خصوص بیانات کاپیتان این تیم در پاسخ به سوال بی‌ربط یک خبرنگار محترم ایجاد شده، عذرخواهی می‌کند، ولی انتظار می‌رود انجمن خبرنگاران و عکاسان براساس اخلاق حرفه‌ای، خبرنگاری که از بازیکنی که پس از بازی خسته بوده و تمرکز پایین دارد، سوال حاشیه‌ای می‌پرسد را مورد بازخواست قرار دهد؛ چرا که چنین پرسش‌های حاشیه‌ای می‌تواند تا حد زیادی حالت روحی و روانی یک بازیکن آرام را بهم بریزد و او را وادار کند تا با لحن تند پاسخ دهد. امیدواریم این عذرخواهی دو طرفه باشد. ما حق مطلب را ادا کردیم.»

ویدیو: واکنش پرخاشگرانه خلیل‌زاده به سوال درباره تیم ملی

نظرات کاربران

برای ثبت نظر خود وارد شوید.

درحال بارگذاری